Żelechów    

Kartka z kalendarza

Dzisiaj jest: Sobota
23 Czerwca 2018
Dzień Ojca
Imieniny obchodzą:
Agrypina, Albin, Bazyli, Józef, Piotr,
Prosper, Wanda, Zenon, Zenona

Do końca roku zostało 192 dni.
Zodiak: Rak

Informacje

Zamówienia publiczne

 

Informacja Przestrzenna

   

      portal_mapowy

 

rdr_odpady

Gospodarka

Pomoc społeczna

Przeciwdziałanie nałogom

Ochrona środowiska

Informator teleadresowy

Gminna Ewid. Zabytków

 

gez

logo_mikroporady2

obywatel_slider
mes_2_niebieski

nieodplatna_pomoc_prawna

Klub Sportowy "Sęp"

W 1921 r. przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelechowie powstała sekcja piłki nożnej. Jej założycielami byli Antoni Gronkiewicz i Henryk Bronicki. Do sekcji należeli zarówno członkowie straży, jak i inni, pragnący jedynie uprawiać tę grę. O kostiumy i piłki było najłatwiej, zaś o prawdziwych butach piłkarskich można było tylko pomarzyć. Największą trudność stanowił brak odpowiedniego placu na boisko. Grywano więc na targowicy miejskiej druzyny_pilkarskie_polska_i_zydowska_lata_30-te_xx_w- placu zbyt wąskim, piaszczystym i nierównym. Bramki były prowizoryczne, a poprzeczki imitował sznurek. Rozgrywano mecze z drużynami okolicznych miasteczek, wyjeżdżając wozami konnymi na rewanże. Bazą drużyny była remiza strażacka - tam magazynowano sprzęt i tam drużyna miała swoją szatnię.

Stopniowo piłka nożna zaczynała zdobywać coraz więcej zwolenników i entuzjastów. Grywała w nią cała młodzież, zaczynały kopać piłkę dzieci szkolne. Powstała drużyna żydowska, która rozpoczęła spotkania z drużyną strażacką o prymat w mieście. Spotkania te odbywały się w burzliwej atmosferze, ponieważ pewne środowiska wykorzystywały mecze jako okazję do antysemickich wystąpień. W 1930 r. w czasie takiego meczu kontuzji uległ syn komendanta policji. Stało się to pretekstem do gorszących zajść, których echo dotarło do władz powiatowych. W konsekwencji zamknięto boisko, a ściślej mówiąc zabroniono rozgrywać mecze piłkarskie na terenie Żelechowa. Wtedy właśnie zaczęły rozwijać się inne dyscypliny sportu - siatkówka, koszykówka, lekkoatletyka, kolarstwo. Ich popularyzatorem było miejscowe koło Związku Strzeleckiego. W kolejnych latach wybudowano przy ul. Wilczyskiej sztuczny basen, w lecie służący jako kąpielisko miejskie, a zimą pełniący funkcję lodowiska. Ziemia wybrana w czasie budowy basenu posłużyła do budowy strzelnicy. W pobliżu tych obiektów został wybudowany drewnianej konstrukcji tor saneczkowy. W ten sposób w ponad ośmiotysięcznym Żelechowie istniał już zarówno sport wyczynowy, jak i rekreacyjny.

W 1934 r. drużyna piłkarska została zorganizowana na nowo i otrzymała nazwę Klub Sportowy „Sęp”. W tym samym roku powołano drużynę żydowską pod nazwą „Hapoel”. Pierwszymi prezesami „Sępa” zostali: Stanisław Zwoliński, Bolesław Domański i Tadeusz Szuster. W latach 1934-1936 „Sęp” grał na dwóch prowizorycznych boiskach na terenie majątku Żelechów, na tzw. okólniku i na błoniach. W 1937 r. rozgrywki odbywały się naprzeciwko herbdzisiejszego Urzędu Miejskiego, na miejscu obecnego NZOZ „Przychodnia”. W latach 1938-1939 grano na własnym placu za strzelnicą przy ul. Wilczyskiej. Prężną działalność klubu przerwał wybuch II wojny światowej.

Ciekawym zjawiskiem podczas spotkań piłkarskich na terenie Żelechowa były występy miejscowej orkiestry dętej, która uprzyjemniała widzom oczekiwanie na mecze oraz przerwę w grze, łącząc skutecznie propagowanie kultury muzycznej z kulturą fizyczną.

W 1947 r. przystąpiono do reaktywacji drużyny. W 1949 r. klub sportowy otrzymał nazwę „Włókniarz”, a rok później „Związkowiec”. W latach 1950-1957 działał pod nazwą „Start”. Klub reprezentowany był w następujących sekcjach: piłka nożna, siatkówka żeńska i męska, tenis stołowy, hokej na lodzie, lekkoatletyka. Od 1958 r. nosił nazwę „Żelechowianka”. W roku następnym „Żelechowianka” przestała istnieć. Głównym tego powodem był brak płyty boiska. Teren, na którym znajdowała się dotychczasowa murawa piłkarska, przeznaczono pod budowę Liceum Ogólnokształcącego.

Po rozwiązaniu klubu pracę sportowo-wychowawczą wśród młodzieży przejęli nauczyciele szkół. W okresie tym nadal utrzymywały się następujące dyscypliny: kolarstwo, piłka siatkowa, hokej na lodzie, piłka ręczna i tenis stołowy. Nastąpił duży rozwój akrobatyki sportowej. Działały sekcje zapaśnicza i motorowa.

W latach sześćdziesiątych powołano do życia Ludowy Klub Sportowy, któremu dla podtrzymania dawnych tradycji nadano nazwę „Sęp”. W 1967 r. uroczyście otwarto nowe boisko piłkarskie na terenie Zespołu Szkół Zawodowych. W kolejnych latach podejmowano mozolne, aczkolwiek konsekwentne wysiłki na rzecz odbudowy piłki nożnej w Żelechowie. Ogromny wkład w te działania miał dr Kazimierz Bacia, wieloletni prezes klubu. Ich uwieńczeniem były lata osiemdziesiąte. W sezonie 1982/1983 „Sęp” osiągnął swój największy sukces. Było nim uczestnictwo w rozgrywkach III ligi.

Drużyna „Sępa” gra obecnie w mazowieckiej lidze okręgowej w grupie Siedlce. Zawodnicy występują w biało-niebieskich barwach. Od 2000 r. klub posiada stadion przy ul Chłopickiego z oświetleniem i trybunami na 180 miejsc.

„Sęp” Żelechów jest najstarszym spośród wszystkich obecnie działających klubów piłkarskich powiatu garwolińskiego, a nawet całego regionu siedleckiego. Zawodnikami „Sępa” byli m.in. Janusz Białek i Marek Parzyszek.

 

Dane kontaktowe:

 

Klub Sportowy „Sęp” Żelechów

ul.Chłopickiego

08-430 Żelechów

tel. (25) 629 07 78

http://www.sep.zelechow.net

 

Inwestycje

inwestycje_menu

 

2017a

 

logo_rynek_b

 

logo_kochanowskiego

 

logo_komunalny_aleja

 

logo_drogi_gminne

 

2016a

 

rewitalizacja_ratusza_menu

 

 

2015

 

goniwilkszkola

 

klub

 

elewacjawola

 

ogrodzenielomnica

 

drogi

 

wiaty

 

alejka

 

gozdek

 

2014

 

budowa_kanalizacji

 

oswietlenie_Piastow

 

boisko_ZS

 

pilsudskiego34

 

zsStefanow

 

oczyszczalnie

 

drogi

 

plac_zabaw

 

silownie

 

szatnia

 

2013a

 

logo_ratusz

 

inwestycje_drogowe

 

siec_wodociagowa

 

remontlazienek

 

solecki_menu

 

2012a

 

remonty_drog

 

solecki_menu


budowa_lomnica

epuap-logo

zakladanie

uslugi

baner_KDR

logo_smieci2

Przekaż stare fotografie

 

Znajdź na stronie

Godziny pracy urzędu

Praca Urzedu 2018

Indywidualizacja 2013/14

kl_ue_mod_220

 

Zaczarowany świat teatru

kl_ue_mod_220

Zamki, rycerze, turnieje

kl_ue_mod_220

Mały odkrywca w przedsz.

kl_ue_mod_220

Przedsz. w świecie sztuki

kl_ue_mod_220

Pr. ręczne - trad. i nowocz.

kl_ue_mod_220

kl_ue_mod_220

   Poprawa dostępności do edukacji

   przedszkolnej w Gminie Żelechów

   poprzez stworzenie punktów

   przedszkolnych w miejscowościach

   Stary Kębłów i Stary Goniwilk

Wstąp do NSR!

 

nsr

Żelechów w statystyce

 

stat_vademecum_samorzadowca

Dzienniki urzędowe

 

Żelechów

 

Żelechów

Warto przeczytać

 

historia_zel_m   traugutt_m

zelechow_na_starej_fotografii_m   monografia_m

folder_Traugutt_130

Żelechów w obiektywie

W tej chwili nas ogląda

Naszą witrynę przegląda teraz 80 gości